منوی مقالات بازاریابی

آزاده اردشیری چم

آموزش برندینگ

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره

چگونه به بیشترین سطح در الگوی برندسازی صوتی دست یابیم؟

برای مشاهده ادامه مطلب وارد اکانت خود شوید.

ورود به سایت

وارد اکانت خود شوید.

ثبت نام

اکانت خود را هم اکنون بسارید.

فراموشی رمز عبور

رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برای بازسازی رمز نام کاربری یا ‍ایمیل خود را وارد نمایید.

به کاربردن برند صوتی پر طراوت – معرفی متمایز و مبتنی بر موسیقی که تعهد، شخصیت و ارزش محصول و خدمت را اظهار می کند، یک الگوی بازاریابی مفید به شمار میرود. بی دلیل نیست که شرکت­ های بزرگ امروزه توجه خود را معطوف به تن صدای برند و برندسازی صوتی کرده اند. البته همچنان شرکت های بسیاری وجود دارند که تمایلی به ایجاد برندهای صوتی نداشته ­اند، اما شرکت ­های اروپایی سال هاست که در این مسیر گام برداشته ­اند.

در آغاز کار، ترویج برند صوتی پر طراوت تماماً در مورد تعریف و شناساندن جوهره و ارزش ­های برند شما است. و در آخر، در مورد فراهم آوردن شفافیت و نظم در تلاش ­های بازاریابی شما خواهد بود.

اما در این بین، برندسازی صوتی در مورد پیشرفت از طریق تمام معیارهای کلیدی هر یک از تعهدات ابتکارات برندسازی است، و مواردی از این دست را پوشش می دهد : تحلیل میزان رقابت، تحلیل نقاط دسترسی، تحلیل مخاطبان، توسعه استراتژی، کشف مفهوم، خلق و ایجاد، ارزیابی و پالایش

دنبال کردن فرآیند برندسازی زیر شما را به سمت ایجاد هویت صوتی متمایز هدایت می کند، که به معنای سیستمی از صداها و موسیقی است که به بهترین نحو ارزش ­ها و شخصیت برند شما را اظهار می کند، و موجب افزایش آگاهی از برند، یادآوری برند در ذهن مشتری و تثبیت آن، و تجربه­ ی معنادارتری از برند برای مشتری می شود که همگی نهایتا منجر به فروش و کسب سود بیشتر برای برند خواهد شد.

اما خطراتی هم در این مسیر از سمت بازارهدف وجود دارد. سه نمونه از خطرات معمول­ در زیر عنوان شده است :

مقاله مرتبط:  استراتژی دیجیتال مارکتینگ براساس فریم ورک " RACE "

۱) تعصبات شخصی : بازارهدف ممکن است موسیقی ­ای که نمایانگر شخصیت برند و سبک صوتی و صدایی که حامل ارزش ­ها و جوهره ­ی برند است، را نپسندد.

۲) تقلید :  مردم دوست دارند راه­ حل ارائه بدهند حتی اگر ترغیب آنان به شناسایی مساله مفیدتر باشد. بنابراین، ممکن است بشنوید “من میخواهم آهنگی شبیه به این قطعه برای برند خود انتخاب کنم. تا چه حد میتوان بدون کپی کردن و زیرپا گذاشتن قوانین حق تالیف ریتمی مشابه قطعه ­ی مورد نظر برای برند خود خلق کنیم؟” نتیجه؟ یک قطعه معروف ممکن است خیلی زود از مد بیافتد. اما اگر قطعه­ ی مورد نظر به قطعه­ ای تبدیل شود که مورد توجه همه قرار گیرد، نتیجه­ آن است که شما قادر نخواهید بود صدایی متمایز برای برقراری ارتباط با مشتریان داشته باشید.

۳ ) قابلیت پیش ­بینی : این گزینه واقعاً برای شما مجاب کننده خواهد بود چراکه، تحقیقات نادرست به واقع میتواند به شما آسیب برساند. مردم موسیقی و آهنگی را دوست دارند که برایشان آشنا است و ممکن است نظرات مثبتی در مورد گزینه ­هایی که صدای آرامش بخشی دارند، داشته باشند. اما برای یک برند بهتر است از یک موسیقی غیرمنتظره استفاده کنند، در این صورت موفقیت آنها تضمین شده است و میتوانند حقیقتاً در این زمینه پیشرو باشند.

بهترین راه برای کنترل این خطرات آن است که طبق فرآیندی شفاف و روشن به توسعه برندسازی صوتی خود بپردازید. آژانس ­های باتجربه در زمینه­ ی برندسازی صوتی روش ­های پیشرفته و سفت و سختی دارند تا بتوانند از انحراف تیم خود جلوگیری کنند و تمرکز افراد را  بر هسته­ ی اصلی و ارزش­ های برند حفظ کنید، راه­ حل­ ها نیز به اندازه ­ی مشکلات بازاریابی نیاز به تحلیل دارند.

مقاله مرتبط:  تحقیقات کیفی و توسعه کسب وکار

بنابراین فرآیند صحیح برندسازی صوتی چیست؟

اگر به تازگی شروع به تعریف صدای برند شرکت خود کرده ­اید یا قصد دارید بازیابی آن را از طریق مسیری بهتر و قابل پیش ­بینی ­تر ادامه دهید در ادامه ۶ گام به اختصار، بیان شده که میتوانید از آن برای کسب منفعت از الگوی مناسب برندسازی صوتی استفاده کنید.

برندسازی صوتی

گام­های اصلی در برندسازی صوتی

۱ ) قبل از اینکه بی­ مقدمه وارد برندسازی صوتی شوید یک قدم به عقب بردارید.

فرآیند تعریف DNA و خصوصیات برندتان نیازمند بررسی مجدد ساختار برند جهت به چالش کشیدن کیفیت های متمایز و المان­ هایی که برند را منحصر به ­فرد می کند، دارد.

در مشارکت با استراتژی برندسازی صوتی خود، پرسش ­های اساسی وجود دارد که باید به آنها پاسخ دهید : برند شما در حال حاضر چه موضعی دارد، و شما می خواهید برندتان در آینده چه چیزی ارائه دهد؟ برند شما امروزه چگونه میتواند خودش را به طریقی هیجان ­انگیز برای مشتریان و متناسب با دیدگا­ه تان متمایز کند؟ رقبایتان چگونه خود را متمایز می کنند؟ آیا آنها هم برندهای صوتی دارند؟ اگر اینگونه است، چه صدایی توصیف گر آنها است؟

هرچقدر تیم شما به سوالات مطرح شده بهتر پاسخ دهد، شما با احتمال قوی­تری قادر خواهید بود با استفاده از نتایج به دست آماده مناسب ترین صدا را شناسایی کنید که به بهترین نحو با مشتریان و دیدگاه ­های شما همسو باشد، و بتواند به خوبی خودش را از رقبا جدا کند.

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

بیش از ده سال است که در حال کسب تجربه و مطالعه مستمر در زمینه برندینگ و بازاریابی هستم. علم و صنعتی زنده و پویا با گستردگی فراوان که امروزه با زندگی همه ما عجین شده است. از اینرو همواره در اشتیاق آموختن رویکرد های نوین بازاریابی و کسب تجربه های جدید در این زمینه هستم. دوست دارم اوقات فراغتم را با دورهمی های دوستانه، سفرهای خانوادگی، ویا کتاب و موسیقی بگذرانم.

مطالب مشابه ...