منوی مقالات بازاریابی

آزاده اردشیری چم

درس هایی از گوگل

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره

اهمیت استفاده از تحلیل های دیجیتال در بازاریابی اینترنتی (گوگل آنالیتیک ۱)

گوگل آنالیتیک - google analytics

تحلیل های دیجیتالی ( digital analytics )، تحلیل های کمی و کیفی اطلاعات از کسب وکار شما و رقبایتان به منظور کسب توسعه و پیشرفت مستمر و پایدار تجربه آنلاین در رابطه با مشتریان فعلی و بالقوه کسب وکارتان می باشد تا بتوانید از این طریق موجب دستیابی به اهداف کسب وکارتان چه در بازاریابی سنتی و چه در بازاریابی اینترنتی بشوید.

یکی از مهمترین قدم های اصلی در تحلیل های دیجیتالی، تعیین اهداف کسب وکار و اینکه شما چگونه و توسط چه معیاری می خواهید میزان دستیابی به این اهداف را بسنجید، می باشد. در دنیای آنلاین، ۵ هدف اصلی در کسب وکار به شرح زیر  مطرح می باشد :

۱ ) برای سایت های Ecommerce وتجارت الکترونیکی، هدف اصلی، فروش محصولات است.

۲ ) برای سایت های که تولید کننده مخاطب بالقوه هستند، هدف جمع آوری اطلاعات مشتریان بالقوه برای تیم فروش می باشد تا راحتتر بتوانند در طی فرآیند فروش به مشتری، موفق تر  باشند.

۳ ) برای سایت های تولیدکننده محتوا، هدف اصلی افزایش زمان تعامل با سایت (engagement ) و افزایش تعداد دفعات مراجعه به سایت می باشد.

۴ ) برای سایت های اطلاع رسانی کننده و یا سایت های پشتیبان، کمک به مخاطب به منظور دستیابی به اطلاعات مورد نیازش در کوتاه ترین زمان ممکنه و دسترسی راحت به اطلاعات و راهکارها، هدف اصلی می باشد.

۵ ) برای برند سازی، هدف اصلی افزایش آگاهی بازار هدف از برند، و افزایش تعامل و وفاداری مشتریان بالفعل و بالقوه است.

تعیین اهداف کسب وکار - گوگل آنالیتیک - google analytics

بسته به اینکه هدف اصلی کسب وکار چیست، همواره فعالیت های کلیدی و اصلی برای سایت ها و یا اپلیکیشن های موبایل وجود دارد. این فعالیت کلیدی مشخص کننده میزان دستیابی به هدف می باشد. به عنوان مثال عمل خرید در یک سایت فروشگاه اینترنتی فعالیت کلیدی محسوب می شود.

مقاله مرتبط:  نرخ تبدیل و Conversion attribution ( گوگل آنالیتیک ۳ )

به فعالیت های کلیدی و اصلی برای سایت ها، Macro conversion گفته می شود. بعضی از فعالیت ها در سایت به عنوان معیارهای رفتاری شناخته می شود. به این نحو که مخاطب فعالیتی که هدف مورد نظر کسب وکار شما بوده را به طور کامل انجام نداده است. به عنوان مثال دریک سایت فروشگاه اینترنتی، ثبت نام در سایت فروشگاه به منظور دریافت ایمیل کوپن تخفیف یا دریافت ایمیل در مورد محصولات جدید، فعالیت اصلی نیست اما گامی مثبت از جانب مخاطب به سمت انجام هدف اصلی می باشد. به این گونه از فعالیت ها Micro conversion گفته می شود.

google-analytices-macro-conversion-micro-conversion-belovedmarketing

تحلیل و اندازه گیری فعالیت های Macro و Micro هر دو حائز اهمیت است چرا که به شما را در مورد چگونگی رفتار آنلاین مخاطب در سایت کسب وکارتان مطلع خواهد کرد، و می تواند به شما در دستیابی به اهداف کسب وکارتان در فضای مجازی کمک می نماید.

google analytics - Micro conversion - Macro conversion

 

مشاهده قسمت دوم مقاله : 

تکنیک های اصلی در تحلیل دیجیتالی وبسایت ها و اپلیکیشن های موبایل (گوگل آنالیتیک ۲)

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

بیش از ده سال است که در حال کسب تجربه و مطالعه مستمر در زمینه برندینگ و بازاریابی هستم. علم و صنعتی زنده و پویا با گستردگی فراوان که امروزه با زندگی همه ما عجین شده است. از اینرو همواره در اشتیاق آموختن رویکرد های نوین بازاریابی و کسب تجربه های جدید در این زمینه هستم. دوست دارم اوقات فراغتم را با دورهمی های دوستانه، سفرهای خانوادگی، ویا کتاب و موسیقی بگذرانم.

مطالب مشابه ...