منوی مقالات بازاریابی

بهناز بختیاری

آموزش بازاریابی اینترنتی

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

مدت زمان آنلاین بودن مردم نسبت به ۱۲سال گذشته دوبرابر شده است. و زمانی که مدام همه جا تکرار می­ شود که نحوه خرید مردم تغییر کرده است به این معنا است که بازاریابی سنتی ( offline marketing ) به اندازه گذشته کارآمد نیست. بازاریابی همیشه به معنای ارتباط با مخاطبان در مکان و زمان درست بوده است. باز تعریف این مفهوم در دنیای امروز یعنی برآورده کردن احتیاجات آنان در اینترنت، جایی که بیشتر زمان خود را در آن سپری می­ کنند. پس به دنیای دیجیتال مارکتینگ یا بازیابی آنلاین ( digital marketing ) یا به عبارتی هر گونه بازاریابی که به شکل اینترنتی وجود دارد، خوش آمدید، همچنین مطالعه مقالات بازاریابی چیست و  تبلیغات چیست برای درک بهتر ماهیت مارکتینگ دیجیتال کمک بیشتری می کند.

بازاریابی ربایشی ( inbound marketing ) و بازاریابی دیجیتالی عملا مشابه هستند ولی چند تفاوت کوچک نیز میان آنها وجود دارد. چنانچه پس از صحبت با بازاریابان و صاحبان کسب و کار در ایالات متحده، انگلستان، آسیا، استرالیاو نیوزلند می­ توان فهمید که این تفاوت های کوچک در سرتاسر جهان چگونه دیده می شوند.

دیجیتال مارکتینگ دقیقا به چه معناست؟

دیجیتال مارکتینگ چتریست که تمام تلاش های بازاریابی آنلاین شما را پوشش می دهد. کسب و کارها کانال های دیجیتالی چون موتور جستجوی گوگل، شبکه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت ها را اهرمی برای دستیابی به مشتریان فعلی و آتی خود قرار می ­دهند.

از وب سایت تان گرفته تا دارایی­ های برندینگ آنلاینتان مانند تبلیغات دیجیتالی، بازاریابی ایمیلی، بروشورهای آنلاین و … یک طیف عظیمی از دارایی ها و تاکتیک ها وجود دارد که زیر چتر بازاریابی دیجیتالی قرار می ­گیرد. بازاریابان دیجیتالی خبره به خوبی می ­دانند که هر دارایی یا تاکتیک چگونه اهداف گسترده آنان را پشتیبانی می کند.

مقاله مرتبط:  آیا پروفایل LinkedIn شما جذاب است؟

در اینجا یک توضیح کوتاه و مختصر درباره برخی از دارایی ­ها و تاکتیک های رایج دیجیتال مارکتینگ آورده شده است :

دارایی­ ها

 • وب سایت
 • پست های وبلاگ
 • کتاب های الکترونیک ( Ebooks ) و مقاله سفید یا وایت پیپرها ( whitepapers )
 • اینفوگرافیک ها ( Infographics )
 • ابزارهای تعامل
 • کانال های شبکه­ های اجتماعی ( Facebook، LinkedIn ،Twitter،Instagram و …)
 • کسب پوشش آنلاین ( روابط عمومی ( PR )، شبکه اجتماعی و بررسی­ ها )
 • بروشورهای آنلاین و lookbookها
 • دارایی ­های برندینگ ( لوگوها، فونت ها و … )

تاکتیک ها

بهینه سازی موتور جستجو ( SEO )

فرایند بهینه سازی وب سایت یا سئو ( SEO ) به معنای دستیابی به رتبه­ های بالاتر در صفحات نتایج موتور جستجو است که در نهایت منجر به افزایش ترافیک ارگانیک ( یا رایگان ) سایت شما می­ شود.

بازاریابی محتوا ( Content Marketing )

خلق و ارتقای دارایی ­های محتوایی با هدف ایجاد آگاهی از برند، رشد ترافیک، جذب مشتریان فعلی و  بالقوه را بازاریابی محتوا گویند.

بازاریابی درونگرا یا ربایشی ( Inbound Marketing )

بازاریابی ربایشی به چرخه کاملی اشاره دارد که طی آن مخاطبان به وسیله محتوا ابتدا جذب می ­شوند سپس به مشتری بالقوه و در گام سوم به مشتری و در نهایت به هوادار تبدیل خواهند شد.

بازاریابی شبکه­ های اجتماعی ( Social Media Marketing )

به فرایند ارتقای برند و محتوا از طریق کانال های شبکه ­های اجتماعی به منظور افزایش آگاهی از برند، جذب ترافیک و جذب مشتری برای کسب و کار را بازاریابی شبکه ­های اجتماعی گویند.

شبکه های اجتماعی - دیجیتال مارکیتینگ

پرداخت به ازای کلیک ( PPC )

به راهکار جذب ترافیک به وب سایت از طریق پرداخت به ناشران با هر بار کلیک تبلیغ تان در سایت ناشر را پرداخت به ازای کلیک می نامند.

مقاله مرتبط:  چگونگی تخصیص بودجه برای بازاریابی محتوا و سئو

بازاریابی وابسته ( Affiliate Marketing )

نوعی از تبلیغات مبتنی بر عملکرد است که در آن شما به ازای تبلیغ و ارتقای محصولات و خدمات دیگری در وب سایتتان کمیسیون دریافت می کنید.

تبلیغات بومی یا همسان ( Native Advertising )

تبلیغات بومی یا همسان به تبلیغاتی اشاره دارد که در اصل به شکل محتوا در پلتفرم در کنار سایر محتواهای غیرپرداختی ظاهر می شوند و به نوعی پست هایدارای اسپانسر هستند. ولی بسیاری از مردم تبلیغات در شبکه ­های اجتماعی مانند تبلیغات فیسبوک و اینستاگرام را نیز در این دسته قرار می دهند.

اتوماسیون بازاریابی ( Marketing Automation )

منظور از اتوماسیون بازاریابی نرم ­افزارهایی است که با هدف اتوماتیک و خودکار کردن فعالیت های بازاریابی وجود دارند. بسیاری از دپارتمان های بازاریابی می بایست وظایف تکراری مانند ایمیل ها، شبکه اجتماعی و دیگر فعالیت های مربوط به وب سایت را خودکار کنند.

بازاریابی ایمیلی ( Email Marketing )

شرکت ها از بازاریابی ایمیلی به عنوان راهی برای ارتباط با مخاطبانشان استفاده می­ کنند. ایمیل اغلب برای تبلیغ یک محتوا، تخفیفات یا رویدادها مورد استفاده قرار می­ گیرد و همچنین مردم را به وب سایت کسب و کار هدایت می کند.

روابط عمومی آنلاین ( Online PR )

روابط عمومی آنلاین عمل تامین امنیت به دست آمده از پوشش آنلاین به وسیله نشریات دیجیتالی، وبلاگ ها و سایر وب سایت های مبتنی بر محتوا است. بسیار شبیه روابط عمومی سنتی و لی در محیط مجازی است.

چه تفاوتی میان دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی ربایشی وجود دارد؟

در ظاهر این دو مفهوم شبیه هم هستند : هر دو در محیط آنلاین رخ می­ دهند و بر روی ایجاد محتوای دیجیتالی برای استفاده مردم تمرکز دارند. پس تفاوت در چیست؟

مقاله مرتبط:  14 گرایش برتر برندسازی و برقراری ارتباط در سال 2016

واژه دیجیتال مارکتینگ هیچ تفاوتی میان تاکتیک­ های بازاریابی کششی ( pull ) و فشاری ( push ) ( یا همان چیزی که امروزه با عنوان روش های درونگرا ( inbound ) و برونگرا ( outbound ) شناخته می ­شوند ) قایل نمی­ شود. هر دو این روش ها همچنان در زیر چتر بازاریابی دیجیتالی قرار می گیرند.

تاکتیک های بازاریابی برونگرا به دنبال آن است که پیام را مستقیما در پیش روی بیشترین تعداد افرادی که در فضای مجازی امکان دارد ( صرف نظر از اینکه فرد مقابل چقدر مرتبط یا خواهان آن است) قرار دهد. به عنوان مثال تبلیغات بنری پرزرق و برقی که شما در بالای بسیاری از وب سایت ها می بینید. که سعی دارند محصولی را تحمیل کنند یا برای افرادی تبلیغ کنند که لزوماً برای دریافت آن آماده نیستند، در این زمره قرار می گیرند.

از سوی دیگر بازاریابانی که تاکتیک های بازاریابی درونگرا یا ربایشی را به کار می ­بندند از محتوای آنلاین برای جذب مشتریان هدف خود به وب­سایتشان بهره می­ گیرند با این روش که دارایی­ های مورد نیاز آنها را فراهم می کنند. یکی از ساده ­ترین و همچنین قدرتمندترین ابزار بازاریابی ربایشی وبلاگ است. وبلاگ به سایت شما این امکان را می ­دهد که بر روی لغات موردپسند مشتریانتان سرمایه ­گذاری کنید.

نهایتا بازاریابی ربایشی یا درونگرا روشی است که از دارایی­ های دیجیتال مارکتینگ برای جذب و تبدیل مخاطب آنلاین به مشتری بالقوه و سپس مشتری و بعد از آن هواخواه استفاده می­ کند ( attract، convert ،close ،delight ). از طرفی بازاریابی دیجیتال یک واژه کلی است که شامل کلیه تاکتیک های بازاریابی اینترنتی ( صرف نظر از درونگرا یا برونگرا بودن آنها ) می­ شود.

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

از زمان تحصیل در دانشگاه، بازاریابی را رشته ای جذاب و هیجان انگیز یافتم و به عنوان یکی از طرفداران بازاریابی مسائل روز آن را دنبال می کنم و همواره به دنبال یادگیری در این زمینه هستم. به همین دلیل حضور در Belovedmarketing را فرصتی برای همراهی با افرادی شبیه به خود ، می دانم. از بودن در جمع خانواده و دوستان، کتاب خواندن و تماشای فیلم لذت می برم.

مطالب مشابه ...

Shahab در تاریخ

مقاله بسیار خوبی بود.. ممنون

زهره در تاریخ

سلام. مقاله خوبی بود . همین که تفاوت بین ابزار در اختیار و روش استفاده از آن را معرفی کرد یعنی دارایی های دیجیتال مارکتینگ و تاکتیک های لازم. و همچنین تفاوت بازاریابی ربایشی که قطعا اهمیت داشتن وبلاگ رو مشخصا نشان می دهد. ممنون

  مهسا احمدپور در تاریخ

  دوست عزیز
  سلام

  از اینکه این مقاله مورد توجه و رضایت شما واقع شده بسیار خوشحالیم.

  برای آشنایی با تازه های دنیای بازاریابی و برندنیگ با بیلاودمارکتینگ همراه باشید.

  با سپاس

سمعک در تاریخ

خیلی عالی بود. خسته نباشید