منوی مقالات بازاریابی

میکائیل اندیشه

مقالات وب سایت برتر

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره

چگونه یک طرح UX خوب برای وب سایت خلق کنیم؟

بدون شک طراحی یک UX مناسب و کاربرپسند براساس معماری و ساختار اطلاعات و محتوای وب سایت یکی از مهمترین موارد هر وب سایت برتر می باشد.

امروزه ساختار سازی کلیه اطلاعات یک وب سایت از طریق تیمی شامل : طراحان وب، توسعه دهندگان وب و تولیدکنندگان محتوی، تهیه و نهایی می شود.

معماری و ساختار سازی اطلاعات و محتوا که شامل خلق و ساختاردهی اطلاعات یک وب سایت، اپلیکیشن و یا هرگونه از پروژه های دیجیتالی می شود، به کاربران کمک می کند تا بسیار راحت تر بتوانند از وب سایت یا اپلیکیشن استفاده نمایند و به راحتی اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند.

هدف اصلی ساختار سازی و معماری اطلاعات، دستیابی موثرتر به اهداف کسب وکار، بازار هدف و افزایش نرخ فروش در کلیه پلتفرم ها از قبیل تبلت، دسک تاپ و موبایل می باشد.

ساختارسازی و معماری اطلاعات منجر به تهیه ساختار محتوایی قابل استفاده و دور از پیچیدگی و سردرگمی برای کاربران می شود و اساس آن نیز بر پایه فراهم نمودن حداکثر کاربر پسندی طراحی وب سایت می باشد.

هنگامی که معماری اطلاعات یک وب سایت مشخص شد، طراحان UX می توانند به طراحی وب سایت بپردازند.

در این مرحله طراحان UX باید در طراحی، علاوه بر آسانی نویگیشن ( Navigation )، عواملی که موجب افزایش جذابیت و تعامل مخاطب با وب سایت می شوند را نیز مد نظر قرار دهند.

برای داشتن یک UX خوب برای یک وب سایت که منشاء آن ساختار سازی و معماری اطلاعات درست است، موارد زیر را باید در نظر بگیرید.

مقاله مرتبط:  اصول نویگیشن واکنش‌گرا در وب سایت های پیچیده

۱ ) شناخت بازار هدف و مخاطبین

در ابتدای فرآیند معماری اطلاعات باید بدانیم که یک وب سایت چگونه می خواهد به مخاطبینش کمک کند؟ و اینکه هدف کسب و کار شما از ایجاد این وب سایت چیست؟

۲ ) نویگیشن ( Navigation )

هنگامی که مشخص شد وب سایت کسب وکار شما چگونه می خواهد به مخاطبینش کمک کند، و چه اطلاعاتی را باید به بازار هدف ارائه دهد، نوبت طراحی نقشه وب سایت  ( Site map ) و چگونگی نحوه تعامل مخاطب با وب سایت می رسد.

۳ ) طراحی و ظاهر وب سایت

یک طرح ساده شماتیک به منظور نشان دادن راه و مسیری که مخاطب بازدیدکننده از سایت از هر صفحه به صفحه دیگر را دنبال می کند را باید در این مرحله طراحی نمود. در پایان این مرحله می توان یک wireframe شفاف و روشن از وب سایت کسب وکارتان داشته باشید.

قبل از رونمایی از وب سایت با طراحی جدید، باید بار دیگر کاربر پسندی و راحتی تعامل در تمامی صفحات وب سایت را توسط کارمندان خود تست کنید و نتایج را به منظور توسعه طراحی وب سایت و قبل از رونمایی از وب سایت، اعمال نمایید.

یک طراحی UX خوب، بسیار بر روی طراحی یک وب سایت برتر موثر است و یادمان باشد برای طراحی یک UX خوب، ساختار سازی و معماری اطلاعات وب سایت با در نظرگرفتن نیازهای مخاطبین و اینکه “هدف آنها از مراجعه به وب سایت کسب وکار شما چیست ؟”، شرط اساسی است.

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پس از ورود به رشته IT و آشنایی با برنامه نویسی ++C به حوزه وب علاقه مند شدم و در این حیطه شروع به کار کردم، علاقه زیادی به زبان های برنامه نویسی JavaScript و php دارم، از اینرو یادگیری مداوم و به روز بودن در این حوزه دغدغه همیشگی من است. فیلم و موسیقی سنتی، عکاسی، کوهنوردی و پیاده روی از تفریح های لذت بخش زندگی من هستند.

مطالب مشابه ...