منوی مقالات بازاریابی

آزاده اردشیری چم

آموزش استراتژی بازاریابی

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره

پنج مرحله‌ی فرآیند بازاریابی استراتژیک

بازاریابی استراتژیک بخشی از مدیریت استراتژیک است که به سازماندهی یک مسیر مشخص و تعیین هدفی یکپارچه برای همه‌ی فعالیت‌های بازاریابی می انجامد. نتایج بازاریابی استراتژیک به صورت یک برنامه‌ی بازاریابی منسجم است که به طور مستمر به روزرسانی می‌شود.

پنج مرحله‌ی فرآیند بازاریابی استراتژیک شامل : تعیین مأموریت، تجزیه و تحلیل شرایط، هدف گذاری، توسعه‌ی یک استراتژی بازاریابی، و برنامه‌ریزی برای ارزیابی می‌باشد.

گام اول در بازاریابی استراتژیک : تعیین مأموریت

اولین مرحله در بازاریابی استراتژیک، مشخص کردن دلایل اصلی وجود سازمان و چگونگی خدمت‌رسانی به مشتریان هدف در بلندمدت می‌باشد. این گزارش مأموریت به طور ویژه برای پیش بینی آینده و معرفی یک نقش پایدار برای محصولات و خدمات ‌کسب‌وکار شما می‌باشد. برای مثال مأموریت یک شرکت هواپیمایی شاید نوآوری مستمر در مسافرت هوایی باشد و یا مأموریت یک بیمارستان، داشتن بهترین عملکرد در آموزش و بهداشت عمومی است.

گام دوم در بازاریابی استراتژیک : تحلیل و بررسی شرایط

سازمان‌ها این تجزیه و تحلیل موقعیت را که به عنوان تحلیل SWOT شناخته می‌شود، انجام می‌دهند تا نقاط ضعف، قوت، فرصت‌ها و تهدیداتشان را ارزیابی و اولویت‌بندی کنند. این مرحله در فرآیند بازاریابی استراتژیک به مدیران کمک می‌کند که منابع موجود را شناسایی کرده و چالش‌های آتی را درک کنند. نقاط قوت و ضعف، عوامل درون‌سازمانی هستند که تحت کنترل شرکت قرار دارند. برای مثال یک عکس خوب در مجله‌ی مد روز، یک نقطه‌ی قوت برای یک تولیدکننده‌ی لباس است، در حالی که روابط ضعیف با خرده‌فروشان لباس یک نقطه‌ی ضعف برای همان تولیدکننده‌ محسوب می‌شود. فرصت‌ها و تهدیدها نیز از عوامل خارجی سازمان محسوب می‌شوند. مانند اقتصاد قوی یا نرخ مالیات حقوق جدید.

مقاله مرتبط:  بازاریابی ( Marketing ) چیست و انواع بازاریابی

گام سوم در بازاریابی استراتژیک : اهداف

مرحله‌ی سوم در بازاریابی استراتژیک تعیین اهداف بازاریابی است. اهداف مشخص و قابل‌سنجشی که به عنوان معیاری برای انتخاب و ارزیابی پیشرفت کسب‌وکار شما توسط تصمیم‌ گیرند‌گان استفاده می‌شوند. این اهداف معمولا به صورت یک یا تعدادی عناصر کمی مانند درآمد، سود، فروش و یا سهم بازار بیان می‌شوند. نکته‌ی قابل‌ توجه این است که هر هدف باید در یک دوره‌ی زمانی مشخص قابل دستیابی باشد؛ برای مثال، رسیدن به یک افزایش پنج درصدی در سود سالانه شاید منطقی به نظر برسد، اما چنین هدفی برای یک دوره‌ی سه ماهه واقع‌بینانه نیست.

گام چهارم در بازاریابی استراتژیک : توسعه‌ی یک استراتژی بازاریابی

مرحله چهارم در بازاریابی استراتژیک، گسترش استراتژی بازاریابی است. در این مرحله یک یا چند بازار هدف انتخاب می‌شود، یعنی گروه مشخصی از مشتریان شما که به احتمال زیاد خریدار محصولاتتان هستند و یا در آینده خواهند شد. سپس باید تاکتیک‌های بازاریابی را نیز تعیین کرده و به طور ویژه راه‌های مؤثر برای استفاده از چهارP بازاریابی ( product, promotion, price, place ) را برای دستیابی و جذب مشتریان بالقوه مشخص نمایند.

گام پنجم در بازاریابی استراتژیک : ارزیابی

ارزیابی، به عنوان مرحله‌ی آخر فرآیند بازاریابی استراتژیک، نشان می‌دهد که این تاکتیک‌های بازاریابی چگونه، چه زمانی و توسط چه کسی باید نظارت، بررسی و ارزیابی شود.

 

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

بیش از ده سال است که در حال کسب تجربه و مطالعه مستمر در زمینه برندینگ و بازاریابی هستم. علم و صنعتی زنده و پویا با گستردگی فراوان که امروزه با زندگی همه ما عجین شده است. از اینرو همواره در اشتیاق آموختن رویکرد های نوین بازاریابی و کسب تجربه های جدید در این زمینه هستم. دوست دارم اوقات فراغتم را با دورهمی های دوستانه، سفرهای خانوادگی، ویا کتاب و موسیقی بگذرانم.

مطالب مشابه ...