منوی مقالات بازاریابی

آزاده اردشیری چم

آموزش برندینگ

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره

پیام برند خود را از طریق بخش بندی ذهنی مخاطبین، شفاف تر بیان کنید

برای مشاهده ادامه مطلب وارد اکانت خود شوید.

ورود به سایت

وارد اکانت خود شوید.

ثبت نام

اکانت خود را هم اکنون بسارید.

فراموشی رمز عبور

رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برای بازسازی رمز نام کاربری یا ‍ایمیل خود را وارد نمایید.

مشتریان شما دیگر نمی خواهند با آنها به گونه­ ای برخورد شود که انگار تمام آنها مثل هم فکر می کنند، شبیه به هم هستند و بنابراین قابل جایگزینی اند.

امروزه، مردم به دنبال ارزش و معنا بخشی در هر بخش از زندگی خود می ­باشند؛ برخلاف مشتریان در بخش مصرف انبوه، امروزه مشتریان انتظار دارند که با آنها ابتدا مانند انسان رفتار شود و بعد مثل خریداران بالقوه.

برای تیم بازاریابی، این تغییر انتظارات مشتریان نیاز به بازبینی مجدد و طراحی دوباره پیام برند برای مشتریان دارد. این بازسازی از بخش ­بندی ذهنی بازار هدف آغاز می شود، که تعیین می کند شرکت ­ها در مورد مشتریان خود چه چیزهایی را می دانند. فرآیند بخش بندی، فرآیندی است که زبان و واژگان مورد نیاز برای تفسیر نیاز­های مشتریان را ایجاد می­ کند. و بخش بندی ذهنی مشتریان و شناخت ویژگی آنها راه را برای برندسازی انسانی و ایجاد یک پیام برند شفاف، هموار می کند.

روش ­های بخش ­بندی در گذشته (جغرافیایی، جمعیتی، روانشناختی ) زبانی را در مورد مشتریان ایجاد کرد که ریشه در ارزش برند داشت نه ارزش ­های انسانی. توصیفات منطقی و عقلایی در مورد مشتریان تصویری از مشتریان ایجاد کرد که صرفاً انعکاسی از برند شرکت داشت.

امروزه برای دستیابی به مشتریان، بازاریابان باید از رویکردهایی که بیشتر انسان محور و مشتری محور است، استفاده کنند. از این رو برندسازی احساسی امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

سه روند در حال نفوذ در ارتباطات شخصی با مشتری

با اینکه استفاده از ابزار احساسات برای مدت زیادی در کسب وکار به تمسخر گرفته شد، اما امروزه این روند رو به تغییر است. اعتبار سه روند برجسته انتقال احساسات به سر رسیده و صحنه را به ارتباطات شخصی با مشتری واگذار کرده است.

مقاله مرتبط:  ده گام موثر برای نام گذاری برند

۱ ) عدم اعتماد :

خشم بی­ پایان در مورد بحران ­های مالی، نگرانی­ های مربوط به حریم خصوصی، و فرسودگی ناشی از رسوایی شرکت و عواملی از این دست منجر به به وجود آمدن حس بی ­اعتمادی نسبت به دولت و کسب وکار می ­شود. این یک باد مخالف قدرتمند برای بازاریابان برند است چرا که افرادی که عمیقاً بدبین هستند تمایل دارند از تمام تلاش ­هایی که برای تحت تاثیر قرار دادن آنها صورت می گیرد اجتناب کنند. برای غلبه بر بدبینی و بی ­اعتمادی، بازاریابان باید صادقانه ­تر، موثق و معتبر ارتباط برقرار کنند.

۲ ) تکنولوژی :

هر بخش از زندگی ما بر اساس تکنولوژی بنا شده است، که سبب می شود هرکسی تشنه تعاملات انسانی باشد. در نتیجه، مشتریان تمایل به برقراری ارتباطات عاطفی با شرکت و آن هم به شکل تجربه برند غنی و ارتباطات معتبر هستند. برندهای مربوط به صنایع کوچک در حال پیشرفت در مقابل شرکت ­های بزرگ هستند و یکی از دلایل عمده ­ی آن نیز این است که مشتریان میخواهند با افراد واقعی در تعامل باشند.

۳ ) تحقیق :

بدنه­ ی در حال رشد تحقیقات، نقش اطلاعات را در ارتباطات با مشتری حیاتی می کند. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که احساسات، تصمیم خرید را کنترل می کند، حتی برای مشتریان B2B. پس از موفقیت ۳۰۰۰ خریدار B2B از ۳۶ برند برتر، جایگاه احساسات در ایجاد انگیزه برای تصمیم به خرید از مقام دوم به اول رسید.

محصولاتی که به خریداران علاوه بر ارزش محصولات و خدمات، ارزش شخصی هم پیشنهاد می­ دهند ۴۲.۶% افزایش در درآمدهای تجاری­ اش خواهد داشت. ارزش ­های شخصی شامل تجدیدنظر عاطفی، مانند اینکه چگونه رهبر بهتری باشیم، بیشتر احساس اعتماد به نفس کنیم یا بهبود بخشیدن تصویر از خود، می شود. محصولات با مزایای عملیاتی خالص تنها ۲۱.۴% افزایش درآمد دارند.

مقاله مرتبط:  اینفوگرافیک : نظرسنجی سال 2016 از مدیران بازاریابی در مورد تجربه برند

نتایجی که از تحقیقات به دست آمده، حاکی از آن است احساسات نه تنها در خرید B2B مورد اهمیت است، بلکه بیشتر از دلیل و منطق اثرگذار است.

پیام برند

استراتژی بخش ­بندی ذهنی مخاطبین خود را ارزیابی کنید.

حالا که آمادگی لازم برای برقراری ارتباط با مشتریان خود در سطح انسانی بیشتری پیدا کردید، زمان آن فرارسیده است که در مورد ذهنیت آنها بیشتر بیاموزید. در ادامه ۵ دسته از مشخصه ­های بخش بندی مخاطبان که در بخش بندی ذهنی استفاده می شود و موجب می شود که پیام برند بهتری ساخته شود، را معرفی خواهیم کرد :

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

بیش از ده سال است که در حال کسب تجربه و مطالعه مستمر در زمینه برندینگ و بازاریابی هستم. علم و صنعتی زنده و پویا با گستردگی فراوان که امروزه با زندگی همه ما عجین شده است. از اینرو همواره در اشتیاق آموختن رویکرد های نوین بازاریابی و کسب تجربه های جدید در این زمینه هستم. دوست دارم اوقات فراغتم را با دورهمی های دوستانه، سفرهای خانوادگی، ویا کتاب و موسیقی بگذرانم.

مطالب مشابه ...