منوی مقالات بازاریابی

آزاده اردشیری چم

آموزش برندینگ

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره

۷ نکته برای انتخاب نام برند که جذاب و متفاوت باشد

یک نام برند خوب برای شرکت لازم نیست حتماً به مشتریان بگوید که شما دقیقاً چه کاری انجام می دهید. نام­ هایی که منوط به داستان برندی جذاب باشند، معمولاً بسیار قدرتمند هستند. بنابراین هنگام نام­ گذاری برند بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید تا نام برند ماندگار خوبی در ذهن مشتریان داشته باشید، و جلسات طوفان فکری شما بیشتر شبیه به انفجار لیستی پربار از اسامی فریبنده و دلربا شود. در ادامه ۷ نکته برای انتخاب نام برند را بازگو می کنیم :

۱ ) ماهیت خود را بشناسید.

اسامی مانند دیزنی ( Disney )، نام­ هایی اند که به تاریخچه ­ی شرکت با موسسان آن اشاره دارد. آنها به دنبال آن اند که داستان اصلی شرکت را گفتگو محور و بر پایه ­ی برقراری ارتباط آغاز کنند.

پررنگ کردن و مهم جلوه دادن چشم ­انداز و برتری و تاثیر موسسان شرکت شما باعث ایجاد جوی مملو از اعتماد و ارتباط و بازگو پذیری در مقابل مشتریان می شود. هرچند، این استراتژی گزینه ­ها را محدود می سازد و کمتر در مورد ماموریت و جایگاه شرکت ­تان صحبت می کند.

برای پیشروی به سمت حوزه ­ی نام­ گذاری زیرکانه، علاقه­ و ارزش ­های معمول موسسان خود را بسنجید.

گاهی اوقات بهترین نام­ها از دل موسسان شرکت بیرون می ­آیند.

۲ ) نام شما چیست؟

با اینکه نام برند میتواند از هر زبانی گرفته شود، اما در نظر داشته باشید که نام­ هایی را انتخاب کنید که منظم و قابل تلفظ بوده و ساختار کلمه­ ای مناسبی داشته باشد. بسیاری از شرکت ­های موفق یک تلفظ منحصر به فرد را  با تن صدای برند همراه ساختند، که دارای معانی مرتبط با محصول و خدمت شرکت است. اما به زبانی دیگر که نام­ گذاری را خاص و به یاد ماندنی و جذاب می کند مانند نام برند ( Swahili ) که هم آوا با ( Hawaiian ) است.

مقاله مرتبط:  چگونه المان های زیبایی شناسی برند ( brand aesthetic ) را در اینستاگرام ایجاد کنیم؟

اسم ­هایی که به خوبی انتخاب می شوند، میتوانند موجب تحریک هیجان در شرکت شما شوند و منجر به آن شوند که مشتریان در مورد برند شما، اینکه به چه زبانی است و چه معنی می دهد، سوال بپرسند. این سوالات نشان دهنده ­ی گیج شدن مشتریان نیست، بلکه نشانه ­ی آن است که نام برند شما حس کنجکاوی آنها را برانگیخته است.

۳ ) ارتباط خود را با طبیعت حفظ کنید.

شیفتگی ذاتی انسان ­ها به جهان طبیعی آن را به مکانی عالی برای یافتن نام­ هایی که مشمول داستان برند و احساس باشد، تبدیل کرده است. طبیعت منبع عظیمی از پیام رسانی به اشکال مختلف مانند خلوص، خوبی، ناهمواری، اقلیم ( سرد یا گرم )، یا حتی کیفیت مناسب را فراهم می کند.

برخی نام­ ها آغاز کننده ­ی یک گفتگو خواهند بود، مانند اسحاق نیوتون، آدم و حوا، هرچند برخی نام­ها مانند اپل apple حس تازگی را تحریک می کند. سعی کنید از طریق فعالیت ­های بازاریابی خود این محبت و عشق به طبیعت را با مشتریان سهیم شوید، و نام برند را در ذهن جامعه هدفتان از این طریق ماندگار نمایید.

نام ­های طبیعی میتواند در جداسازی نام برند شما از رقبا به شما کمک کنند و پیام برندتان را به مصرف ­کنندگان به راحتی القا نماید.”آمازون” یک مثال روشن در این زمینه است، نام این فروشگاه اینترنتی برگرفته از جنگلی با وسعت بسیار زیاد با تنوع جانوران و پوشش گیاهی متنوع و…..

۴ ) جایگاه ( location )

مانند طبیعت، نام مکان ­ها راهکار مناسبی است برای آنکه به دنبال منابع الهام بخش برای نام­ گذاری باشید. Cisco  ( از San Francisco ) و Fujifilm  ( ازکوه fuji  در ژاپن ) شرکت ­هایی هستند که از مناطق جغرافیایی برای نام گذاری خود استفاده کرده ­اند.

نام ­گذاری جغرافیایی شما را به جامعه ­ای متصل می کند و میتواند حس و حال­ جامعه هدف را تحریک کند. نام کوهستان ­ها، نام هایی باشکوه و با عظمت هستند، در حالی که نام شهر جنبه ­ی بین­ المللی دارد. و نام برند بستگی به حسی دارد که شما در هنگام شنیدن این نام ها پیدا می کنید.

مقاله مرتبط:  برندینگ آنلاین و چگونگی خلق تجربه کاربری موثر در سایت های ( B2B )

نگاهی دقیق به نقشه انداختن گامی ارزنده در هر پروژه ­ی نام ­گذاری است، اما در ذهن خود داشته باشید که نام­ های توصیفی جغرافیایی قابلیت تجاری سازی چندانی ندارند مگر آنکه مشتریان به شکل مخصوصی آن را با محصول و خدمات شما مرتبط سازند.

انتخاب نام برند - جایگاه برند

 ۵ ) از ادبیات و دستور زبان استفاده نمایید.

یک استعاره یا تشبیه خوب، اگر با دید استراتژیک به عنوان نام انتخاب شود، می تواند حرف زیادی برای گفتن داشته باشد.

اسم ­های استعاره ­ای، نشات گرفته از چیزی وسیع­ تر از خودشان و معنی تحت­ الفظی خود هستند، و برای شرکت ­هایی که بخواهند همین کار را بکنند ( یعنی فراتر از نام خود پیش بروند ) متناسب خواهند بود.

۶ ) الهه ­ی درونی شما

اسطوره شناسی و مذهب در فطرت و سرشت انسان­ ها به حالت آماده باش قرار دارد. حقیقتاً هر فرهنگی کلکسیون ومجموعه­ ای سرشار از داستان­ های سمبلیک و نمادین دارد که پر است از، توصیفاتی برای راز بزرگ زندگی. این داستان­ ها همچنین پر از نام برند و ایده هستند.

Nike  نام الهه­ ی پیروزی در یونان است. در سرتاسر دنیا می توانید داستان ­هایی را که پر است از نام­ های اسطوره ­ای بیابید.

یک نصیحت : اسطوره شناسی حوزه ای مناسب برای نام­ گذاری برند و برندینگ است، بنابراین واکاوی عمیق­ تری داشته باشید و به نام شخصیت ­ها بسنده نکنید تا نام­ های تازه و هیجان­ انگیز و الهام بخش بیابید.

۷ ) نام اشخاص مهم ( Celebrity )

گاهی اوقات با افراد موفق و برنده در سرتاسر جهان بیعت می بندیم که از نام آنها برای نام­ گذاری استفاده کنیم. برخی مواقع خوش شانس هستیم و برند ما دارای نام قشنگی نیز هست.

مقاله مرتبط:  مشخصات و ارزش هواخواهان برند

مانند کاری که شرکت ماشین الکتریکی تسلا ( tesla ) انجام داد. البته این نام به نظر بسیار پر سود بوده چرا که داستانی از اختراعات بافت و آن را به ماشین های خود تبیین کرد.

فقط به خاطر داشته باشید در نام­ گذاری و برندسازی به این شیوه، به آنهایی که دیگر در بین ما نیستند و خاطراتشان احترام بگذارید و حتی احتیاط کنید، چراکه برخی از نام ­ها تحت لیسانس درآمده ­اند و به عبارت دیگر توسط محل زندگی متوفی حمایت می شوند، در واقع در هنگام انتخاب نام برند بررسی کنید آن نام به اسم کس دیگری ثبت نشده باشد و کسی جز شما ذینفع آن نبوده و نسبت به آن حقی نداشته باشد.

اغلب اوقات شرکت ­ها نامی را می خواهند که تمام فلسفه ­ی کسب وکار آنها را درون محفظه ­ای قرار دهد. بعلاوه، حقیقت مفروض آن است که انجام چنین کاری ناممکن است، نام­هایی که سعی دارند مفاهیم زیادی را برسانند در نهایت هیچ چیزی برای گفتن ندارند.

نام­ گذاری و برندسازی اصولی هنر انتخاب پیامی خاص است و منجر به ایجاد فهرستی گسترده از اسامی می شود که این پیام برند را به طرق مختلف انتقال می دهند ( در یک پروژه ­ی نام گذاری یا برندسازی معمولاً بیشتر از ۲۰۰۰ اسم پیشنهاد می شود ). هرچه نام برند و پیام شرکت شما عمیق ­تر باشد، شما فاصله ی بیشتری با رقبای خود می گیرید.

یک نام برند مناسب و تاثیرگذار مشتریان شما را مجاب به پرسیدن این سوال می کند که ” نام برند شما از کجا آمده است؟”، سوالی که شما سپس میتوانید با تعریف داستان برندی جذاب به آن پاسخ دهید.

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

بیش از ده سال است که در حال کسب تجربه و مطالعه مستمر در زمینه برندینگ و بازاریابی هستم. علم و صنعتی زنده و پویا با گستردگی فراوان که امروزه با زندگی همه ما عجین شده است. از اینرو همواره در اشتیاق آموختن رویکرد های نوین بازاریابی و کسب تجربه های جدید در این زمینه هستم. دوست دارم اوقات فراغتم را با دورهمی های دوستانه، سفرهای خانوادگی، ویا کتاب و موسیقی بگذرانم.

مطالب مشابه ...